24 Mart 2015 Salı

DOĞUMDAN SONRA 16 KİLOYU 7 AYDA EVDE YAPTIĞIM 20 DAKİKALIK SPOR İLE VERMEMİN TÜM AYRINTILARI

       Hamileliğimin 7. ayına kadar sadece 7 kilo aldım. Her ay doktorum kiloma bakıp, gayet iyi olduğumu söylüyordu. Doktorum "7. ayın sonunda hamilelikte en tehlikeli ay 8. ve 9. aylardır. Kilona dikkat et" dedi. En az 9 kg en fazla da 13kg ile bitirmem gerektiğini hatırlattı. Bende çok iyi hatırlıyorum doktoruma 32 dişimi gösterdiğimi...Ne sırıtmışım ama...Kendime güvenim sonsuzdu. Çünkü hayatım boyunca kilo problemim hiç olmadı. 34 beden uzunca bir süre hayatımı devam ettirip, kendi isteğimle 36 bedene çıkmam haricinde kilo almışlığım hiç yoktur :) Her zaman fit ve bakımlı bir hatun profili çizmeye çalışmış ben, geçmişimde kilo ile ilgili sabıkam olmadığı için sonsuz kendime güveniyordum. Bu aylar hormonlarında tavan yapması ve ani iştah patlamaları ile hızla kilo alınan bir süreç haline de dönüşebiliyorMUŞ :) Unutulmaz bir deneyimle bunu da tecrübe etmiş oldum :)

             
         Özellikle son ay yaptığım baby shower partimle yemenin dibine vurdum. Hamileliğim boyunca da bir kere bile mide bulantım olmaması da iştahımı tetikliyordu. Herşey çok güzel kokuyor ve hiç sevmediğim yemeklere bile ilgim oluyordu. İnanılmaz bir iştahım oldu. Çok dikkatli bir hamilelikten, çok şımarık bir hamileliğe geçiş dönemi yaşadım. Kendi kendime inanamıyordum. Yeme halime eşim hele, hiç inanamıyordu. Çünkü hayatım boyunca tatlıya düşkünlüğüm olmadı. Tatlı deyince sütlü tatlılar sevmiş biri olarak şerbetli tatlıları, örneğin baklavayı pek sevmem. Baklava çeşidi olarak tek yediğim sütlü nuriyedir. O da bir dilimi geçmezdi. Fakat gel gör ki ev baklavası yiyordum. Öyle böyle değil. Bir oturuşta bir kutunun yarısını yediğim oldu. Eşim engel olmaya kalkınca da söyleniyordum. Eşime "Bırak yiyeceğim. Bugüne kadar nasıl böyle bir lezzetten mahrum etmişim kendimi. 30 Yıllık açığı kapatacağım." dediğimi hatırlıyorum :) Eşimde bu duruma hem inanamıyor hemde çok gülüyordu :)


        Sonuç olarak hamilelikte 20 kilo aldım ve doğuma girdim. Çok şükür herşey yolunda gitti ve normal doğum ile bebeğim dünyaya geldi. Doğumdan çıkıp eve geldiğimde ilk iş tartılıp haftalık bir program yapmak oldu. Çünkü kilo problemi nedir bilmeyen ben 16 kilo fazlalıkla aynaya bakar buldum kendimi. İşte o zaman gözlerim açıldı. Çünkü herşey normale dönmeye başlamıştı. Allah'ım neydi o iştah. Neydi o baklava krizi :) Baklavaya bakış açım eski halini alınca, yarım kutu baklava yediğimi düşündüğümde bile midem bulanıyor :)


        1 hafta sonra dünyalar tatlısı oğlumun doktor kontrolü vardı. Bende diyetisyenden randevu almak istedim ama dolu olduğu için alamadım. "Neyse önümüzdeki hafta tekrar Cihangir'in kontrolü var. O zaman tekrar randevu alırım" dedim. Bu sefer de diyetisyen izine çıkmıştı ve ben artık pes ettim. Zaten nasıl beslenmem gerektiği ile ilgili elimde bir liste ile hastahaneden uğurlanmıştım. Aslında az çok ne yapmam gerektiğini biliyordum ama doktor kontrolünde daha doğru olacağını düşünsemde iş bana kalmıştı.


        Evimde dünyalar tatlısı bir de şehzadem vardı. Canım oğlum sadece benim kokumu istiyordu ve kucağımdan bıraktığım an ağlıyordu. Oğlumun ağlamasına asla dayanamam. Çünkü onun için herşey çok yeni ve o çok savunmasız. Tek güveneceği kollar anne ve babasınınkilerdi. O yüzden bebeğimi bir an kucağımdan bırakmadım. O uyuduğunda 20dk. kısa yürüyüşler yapıp, hemen dönüyordum. Kilo verme serüvenimin başlangıcı lohusalık ( 40 gün ) süresince 20 dk. kısa yürüyüşlerle başladı.


        Asla diyet yapmadım. Zaten tatlıya düşkünlüğüm olmaması büyük avantaj sağladı. Yediğime içtiğime çok dikkat ettim. Çünkü ilk andan beri sütüm yeterli gelmedi. Doktorumunda tavsiyelerine uyarak sebze ve meyveyi bol tükettim. Et ve balığı soframdan yine eksik etmedim. Bol bol su içtim. Zaten bebeğim kucağa alıştığı için sürekli emzirdim. Bunun yanında rezene çayları, lactamil ve malt içecekleri içtim. Ama  yine gündüzleri ek olarak devam sütü vermek zorunda kaldık. Gece ise sütüm boldu. Ek besine gerek kalmadan sadece anne sütü ile bebeğimi doyurabiliyordum. Bunları düşünerek sert bir spor asla yapmadım. Çünkü vücudun süt üretebilmesi içinde fazla yorulmaması gerektiğini biliyordum.


        Lohusalık ( 40 gün ) süresince 20 dk. yürüyüşlerin ardından tempoyu arttırmaya karar verdim. Oturduğum sitenin spor salonunda 15dk. bisiklet ve 30dk. yürüyüş bandında toplamda 45dk. spor yapıyordum. Fakat spor salonu tam bu süreçte tadilata girdi ve ben sadece 1 hafta spor yapabildim. Artık gidebileceğim bir spor salonu yoktu. Ama bu beni durduramazdı. Bende Cihangir uyur uyumaz hemen evime çok yakın olan parka gidip, oradaki belediyenin koymuş olduğu spor aletlerinden yararlanıp, yürüyüşlerime devam ettim. Ama bu da çözüm olamıyordu. Çünkü kışa giriyorduk ve Bahçeşehir'in kışı sert ve soğuk. Parkta pek insan göremeyince insan tek başına tedirgin oluyor. Üstelik annem (Türkiş Sultan) haftada 3-4 gün bizimleydi.  Haftanın geri kalan günleri spor yapamayacaktım.


         Bu arada oğlum Cihangir büyüdükçe kokuma ve kucağıma olan bağımlılığı da aynı devam ediyordu. Bu durum evimin diğer işlerini engellese de oğlum her daim 1. sırada ve ağlamasına da asla dayanamıyordum. Oğlum kucağımda herşeyi birlikte yapar olduk. Cihangir 16 aylık yürüdü. Yürüyene kadar bu böyle devam etti :) Bu kimine göre yanlış, kimine göre doğru gelebilir. Sonuç olarak herkesin çocuk yetiştiriş tarzı kendine hastır. Benim doğrum onun kendini güvende ve mutlu hissetmesiydi. Kalbim ve aklımın bana gösterdiği yol bu oldu. Şimdi Cihangir, ancak almak istediği birşey varsa ve boyu yetmeyip ulaşamıyorsa kucağa gelir oldu. Demem o ki bu süreç gelip geçici bir süreç. Siz kendi doğrunuzdan şaşmayın. Her kafadan bir ses çıkacak. Yok fazla kucağa alma alışır gibi buna benzer bir çok sözle karşılaşacaksınız. Beni anlayacağını düşündüğüm kişilere hissettiklerimi anlatıp, kucağımda taşımaya devam ettim. Sizi anlamayacağını düşündüğünüz ve eleştiriden ibaret insanlarında çevrenizde olacağını unutmayın ve kendinizi anlatma çabasına boşuna girmeyin. Tecrübe ile baki. Karar sizin...


          Hayat karmaşık bir hal aldığı durumlarda eğer siz hala çok istiyorsanız önünüze fırsat getirecektir. Allah çok büyük...Bende spordan kopmak istemiyordum. Bebeğimden de ayrılamıyordum. Üstelik işimi evden de yürütüyordum. Araya sporu nasıl sokacaktım ve bu kiloyu bir an önce üzerimden nasıl atacaktım. Sorular sorular....


          Bu arada haftada bir gün tartılıyordum. Her çarşamba tartılıp kilomu yazıyordum. Disiplinim her hafta  gram bile olsa kilo vermekti. Fakat en kötüsü veremiyorsam sabit kalmak olacaktı. Ama asla bir önceki haftadaki kilomdan yukarı çıkmayacaktım. Buna mutabık kalarak yoluma devam ettim.


          Spor salonu kapandıktan sonra Cihangir uyur uyumaz yürüyüşe çıktım. Bu sefer ayaklarım beni D&R'ın yolunu tutmaya teşvik etti. İşte kilomu 7 ay gibi kısa sürede tarihin karanlık sularına gömeceğim o DVD ile tanıştırdı :)
          DVD'nin adı JILLIAN MICHAELS ile 30 GÜNDE İNCEL
          Kim bu Jillian Michaels ? DVD'nin arka kapağındaki yazıyı sizlere bire bir aktarıyorum..
          "Amerika ve Avustralya'nın ünlü zayıflama serisi The Biggest Loser'ın süperstarı Jillian Michaels kendini büyük hedeflere adamış bir kişilik. Jillian özel antrenörünüz olarak size 3-2-1 Aralık Sistemi'ni öğretecek. Bu sistem güç çalışması, kardiyo ve karın egzersizlerini birleştirerek 30 gün içinde inanılmaz bir incelme sağlıyor. Bu DVD'de her biri 20 dakikalık üç çalışma, zorluk seviyesine göre sıralanmış bir şekilde size sunuyor. 1. seviyeden başlayıp 3. seviyeyi tamamlayın. Kaşla göz arasında ince, zarif bir vücuda sahip olacaksınız." yazıyordu...


          Dikkatimi çeken güç çalışması, kardiyo ve karın egzersizleri bir arada ve 20 dakikalık programla sunulmasıydı. İhtiyaç duyduğum herşey bir arada olunca DVD'yi  hemen satın aldım.
          DVD 3 zorluk derecesinden oluşuyor. Ben en basiti 1. seviyeyi yaptım. 2. ve 3. seviyeyi denedim fakat zorlandığım için yapmadım. Sadece 20dk. 1. seviyeyi yapmam bana yeterli geldi. DVD de 1. seviyeyi başlattığınızda Jillian Michaels ile birlikte yapan 2 bayan daha göreceksiniz. Bu bayanlardan biri Jillian Michaels'in yaptığı hareketlerin aynısını yapıp hareketin derinine inerken, diğer bayan ise aynı hareketin daha basit ve yüzeysel olanını yapıyor. Yani 1. seviyede bile hareketleri yapmanız için zor ve kolay seçenekleri mevcut. Bende yapabiliyorsam hareketin aynısını yapıyorum. Eğer zorlanıyorsam daha basit ve yüzeysel olanını yapıyorum. Bu DVD de beni tavlayan diğer durumda bu oldu. Spor yapmanız için alternetifler düşünülerek tasarlanmış bir DVD.


          Her akşam 20 dk. sadece 1. seviyeyi yaptım. 1. Seviyede güç çalışması ( 1 kg dambıl ile), kardiyo ve karın egzersizleri bir arada olduğu için yeterli geldi. Cihangir 7. ayın içindeyken ben 50 kiloya indim. Eğer gerçekten isterseniz Allah amacınıza ulaşmak için her türlü fırsatı sunuyor. Görmeyi bilene...ve hala bu DVD'den yararlanmaya devam ediyorum. Diyetisyenden 2 denememde de randevu alamadım. Spor salonuna sadece 1 hafta gidebildim ve akabinde spor salonu tam 5 ay süren tadilata girdi. Hava soğuk ve parkta kimse olmaması tedirgin ediyordu ve gitmedim. Aynı zamanda kucağımdan düşmeyen bebeğim de vardı. Karşıdan bakınca spor yapmak imkansız gibi gözüküyordu. Ama yılmadım, arayışımı sürdürdüm. Sporu hayatınıza dahil edip, kilolara veda edin. Sonuç aynaya bakınca 50 kilo kendini daha sağlıklı, daha zinde ve daha güzel hisseden çok mutlu bir kadın.


                                        Herkese sporun alışkanlık haline dönüştüğü sağlıklı yaşamlar diliyorum.


         

         

4 yorum:

 1. Seni tebrik ediyorum
  ve söyleyecek söz bulamıyorum kendini o kadar güzel ifade etmişsin ki hayran kaldım.
  ve sporun ne kadar önemli olduğunu anladım.
  azimle spor yapman harika üstelik evden ayrılmadan
  seni örnek almam gerekiyor diye düşünüyorum
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vücudu zorlamadan spor yaparak zayıflamak daha sağlıklı ve istenilen kiloda kalmak daha kalıcı oluyor. Sizi sonuna kadar destekliyorum. İnşallah sağlıklı bir şekilde istediğiniz kiloya gelirsiniz.Sevgiler...

   Sil
 2. Bende bugün yapmaya başladım Pınar, senin yazını bulunca çok sevindim. Oğluşunda nasıl tatlı maşallah :) Eşimle birlikte baktık fotoğraflara bayıldık. Ben Deniz evde yokken Ada'da kahvaltısını yaparken ilk günümü tamamladım. Yoksa ortada ne dumble kalır ne mat herşeyi dağıtırlar :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Spora başlamanıza çok sevindim :) İnşallah en kısa sürede istediğiniz kiloya ulaşırsınız sağlıkla...Benim için aksiliklerin arka arkaya geldiği bir zamandı ama o aksilikler iyi bir DVD ile tanışmama vesile oldular :) Çok işime yaradı ve 16 kiloyı vermemi sağladı. Umarım bir daha o kadar çok fazla kilo almam :) Evet bazen çocukla yapmak zor olabiliyor ama o zamanlar salona kurduğumuz oyun alanı çok işe yaradı. Tabii çocuk bu, hergün hergününe uymuyor. Bana da spor yapmama izin vermediği zamanlar oldu. O zaman o uyur uyumaz yapıyordum. Sadece azim ve istemek :) İnşallah sizde istediğiniz sonuca ulaşırsınız. Herşey gönlünüzce olsun. Sevgiler...

   Sil