14 Ağustos 2015 Cuma

CİHANGİR'İN 3'Ü BİR ARADA PARTİSİ ( 1.YAŞ DOĞUM GÜNÜ - DİŞ BUĞDAYI - ADIM ÇÖREĞİ )

 
     Her anne baba gibi bizim içinde çocuğumuzun her anı çok değerli... 1.yaş doğum gününe çok özendik ve önem verdik. Özellikle babamız bu konuda çok hassastı. Hatta ben doğum günü hazırlıklarına start vermeden önce, eşim doğum günü kutlamasını dışarda bir yerde yapmak için mekan ile görüşmüş. Sonra birlikte gidip, " Ben böyle birşey düşündüm fakat sen ne dersin ?" deyince şaşırmıştım :) Bu bana büyük bir süpriz olmuştu ve çok hoşuma gitmişti.     Eşim yaptığım her kutlamada, her zaman en büyük yardımcım. Ne kadar teşekkür etsem az. Her kutlamamda arka planda onun imzası vardır. Yapılacak ne varsa ilgilenir. Sağ olsun, var olsun. El becerisi iyi olmakla birlikte, çok da zevklidir. Bu yüzden her ne yapacaksam muhakkak eşime danışırım ve fikrini alırım. Onun bakış açısını seviyorum. Benim eksik yanlarımı tamamlar.
      Bu tip dışarıda yapılacak kutlamalarda mekan çok önemli. Eşim bu kısmı hallettiği için bana konsept seçimi ve buna göre yapılacak işleri belirlemek kaldı. Konsepti Beşiktaşlı olmama rağmen eşime jest yapmak için Galatasaray olarak belirledim. Doğum günü ile birlikte Cihangir'e yapacağım diş buğdayı ve adım çöreği (ilk adım) partisini de doğum gününe dahil etmeye karar verdim. O yüzden partinin ismini, CİHANGİR'İN 3'Ü BİR ARADA PARTİSİ koydum :)
       İlk iş konseptime uygun davetiye, afiş ve diğer baskı işleri ile başladım. İşte davetiyemiz... :)


      Misafirleri karşılayacağımız mekanın girişine asılan afişimiz...


     Tabela yapan bir firma ile anlaşıp, sarı ve kırmızı renkte köpük harflerden oluşan CİHANGİR ismini yaptırdım. Bunu yaptırmamdaki amaç sadece partiye hoş bir görsel zenginlik katmak değil, daha sonra Cihangir'in odasında dekorasyon amacı ile kullanacaktım. Böylece bir taş ile iki kuş vurdum :)
      Bu arada doğum günümüze gelen minik misafirlerimiz ile birlikte Cihangir'in eğlenmesi, iyi vakit geçirmesi için Palyaço çağırdım. Bu doğum gününde iyiki yapmışım dediğim şeylerden birisi de bu oldu :)


    Hem farklı hemde eğlenceli bir arayış içerisindeydim. Aklıma Cihangir'in yüzünü maske olarak bastırıp, kullanmak geldi. Tüm davetlilerin masasına maskeden koydum. Herkes doğum günü çocuğu olup, fotograf çekimlerinde hem espirili, hemde çok hoş bir mizansen olacağını düşündüm. Nitekimde çok eğlenceli fotoğraflar ortaya çıktı. Yine iyiki yapmışım dediğim detaylardan bir başkası da bu oldu.     Maskeleri iki türlü yaptım. Bir kısmına lastik bağladım. Klasik lastikle takılan maskelerden yaparken, bir kısmına da maskelerin arkasına uzun çubuklar yapıştırarak, elde yüze tutulan maskelerden yaptım.
     Straforu kırmızı pelur kağıdı ile kapladım. Üzerine de oyuncak futbolcular yapıştırdım. Maskeleri bu straforlara sapladım. Hem kendisi, hemde sunumu gayet hoş oldu :)
  Masa yerleşimini U şeklinde yaptım. Süslemeleri de mekana dağıtmak yerine, bu masanın etrafında yoğunlaştırmanın daha şık ve güzel olacağını düşündüm.
  Her sandalyenin arkasına tülden sarı ve kırmızı renkte süs ile birlikte, uçan balon astım.        Yine sarı ve kırmızı iki renk, masa örtüsü seçtim. Karşıdan bakıldığında görsel bütünlüğü bozmamak adına, masanın çevresini masa eteği ile döndüm.

   
   Masaların üzerine "Cihangir'in 3'ü bir arada partisine hoşgeldiniz" yazılı amerikan servisleri koydum. Bu arada masaya görsel zenginlik katması için sarı ve kırmızı renk gül yaprakları serptim.


    Doğum gününü yaptığım mekan tabak ve çatal, bıçak kısmını biz halledebiliriz desede, ben kabul etmemiştim. Çünkü bunun için kendim bir hazırlık yapmıştım. Konsepteki her detayda futbol temasını vurgulamak için futbol topu şeklinde karton tabaklarla birlikte, metal görünümlü plastik çatal, bıçak, kaşıklar almıştım. Hijyen açısından masaya konulurken, bir başkasına verilirken yere düşerse gibi ihtimallerden ötürü, peçetesi ile birlikte şeffaf poşetlere koydum.  Üzerine de "Cihangir'in 3'ü bir arada partisine hoşgeldiniz " etiketi yapıştırdım. Fazla detaycı biri olduğum için, poşetlerin ağzı açılmasın diye arkasına "Afiyet olsun" etiketleri yapıştırdım.


    Doğum günü kutlamasını parti havasına sokmak için eğlenceli yazılar, gözlük, bıyık, dudak gibi fotoğraf çekimlerinde kullanılan neşeli parti çubukları aldım :) Bu çubukları koymak için plastik sarı ve kırmızı kovalar aldım. Kovaların içine strafor koydum. Straforu örtmek için sarı kırmızı renkte pelur kağıtlarını şeritler halinde kesip, straforu bu kağıtlarla kamufle ettim. Kovaların çevresine de sarı ve kırmızı renkte tüylerle süsledim. Daha sonra bu kovalara neşeli çubukları sapladım.
   Happy birthday parti şapkalarını da unutmadım tabii. Üzerine ponponlar yapıştırarak, biraz daha şirin bir hava katmaya çalıştım.

      Masa düzeni olarak U şeklindeki bir yerleşimde ortadaki alanı Cihangir'in yaşını simgeleyen 1 rakamı ile partinin temasını vurgulamak istedim. Bunun için partinin renkleri olan sarı, kırmızıdan oluşan balondan kule ve üzerinede 1 rakamından uçan balon düşündüm. Eşime tarif ettim, marifetli eşimde yaptı. Bu kule onun becerikli ellerinden çıktı :)
      U şeklinde misafirlerimi ağırlayacağım masanın tam karşısına uzunlamasına masa yerleşimi yaptım. Ortada doğum günü pastası olmak üzere bir tarafına ikramlarımızı, diğer tarafına da misafirlerime vereceğim hediyeleri koydum. İkramlarımda her iki anneminde emeği büyük. Canım annem Türkiş Sultan ve Gülçin Sultan'a çok teşekkür ederim. Her iki annemle birlikte mutfağa birlikte girince birbirinden leziz ikramlıklar ortaya çıktı :) Buna ilaveten çok güvendiğim ev yemekleri yapan bir yerlede anlaşıp, menüye birkaç çeşit daha ekleme yaptık. Yaklaşık pasta hariç 12 çeşit ikramla birlikte masamızı servise açtık :)     İkram masasını süslerken doğum günü pastasının yanına, Cihangir'in Galatasaray takımının futbolcusu olarak yüzünü fotoshop ile eklettirdiğim fotografını koydum. :)   Pastamızın görseli futbol sahası şeklinde olup, Galatasarayın renklerini taşıyan kramponlar ve futbol topu ile süslendi.     Tam arkamızda banner olarak forma şeklinde " Mutlu Yıllar Cihangir" yazısı astım. Her iki tarafına futbol topu şeklinde sarkan süslerden ve yine futbol topu uçan balonlar koyarak süsledim. Uçan balonların fotoğrafını çekmeyi atlamışız. O da nazar boncuğumuz olsun artık :)


  Misafirlerimize günün anısı olarak cupcake ve kitap ayracı hediye ettik. Cupcakeleri koyduğum kutuyu kendim kapladım. Bazen bir çok şeyi aynı anda yaparken fotoğrafları çekmeyi unuttuğumuz kısımlar oluyor. Bu kutuların etrafında "Cihangir'in diş buğdayı, Cihangir'in adım çöreği ve Cihangir 1 yaşında" yazan yazılar var. Üzerinde de kurdele havası vermesi için Cihangir yazılı şeritler yapıştırdım. 50 adet kutuyu tek tek kesip yapıştırmak çok vaktimi almıştı :)   Kitap ayraçlarında Cihangir'in Galatasaray formalı resmini ve çok beğendiğim bu şiiri bastırdım. Kitap ayraçlarına süs olarak futbol topu düdük astım. Eminönünden bu ayraçları koyacağım jelatinle birlikte askılar satın aldım. Ferforje ağaca bu kitap ayraçlarını, askılar vasıtasıyla asarak, sunumunu daha hoş hale getirdiğimi düşünüyorum.      Kutlamamız 1. yaş doğum günü ile birlikte "diş buğdayı" ve "adım çöreği (ilk adım) " kutlamasını da içeriyordu. Bu arada Cihangir'e "meslek seçimi" de yaptırdık :) Tüm bunları aynı zamanda videoya çektik. Daha detaylı nasıl yapıldığını anlattığım yazım için lütfen BURAYA tık tık :)   Minik misafirlerim için pinyatanın içine şeker, top, düdük gibi hediyelerle doldurdum. Bunun yanında Cihangir'in resmini yapıştırdığım şekerlerden de hediye ettik. Palyoça abisi isteyen çocukların yüzünü boyadı ve balondan kelebek, kılıç, hayvan şekilleri yapıp hediye etti. Pinyata patlamaya sıra geldiğinde her çocuğun pinyata sopası ile pinyataya vurup patlatmasını sağladı. Ayrıca balon yağmuru da yaptık. Balon yağmuru poşetinin içine onlarca balon şişirip koyduk. Daha sonra Cihangir'le birlikte balon yağmuru poşetini patlatarak, çocuklara balonlar hediye ettik. Böyle bir organizasyonda palyoça kiralamak çocukların iyi ve eğlenceli vakit geçirmesini sağlarken, siz ve misafirlerinizde keyifli vakit geçiriyorlar. Tavsiye ederim. Bu keyifli anları videoya çektik. Bu videoyu da sizlerle paylaşmak istedim. 


                                         Doğum günümüzde bizimle birlikte olan aile büyüklerimiz, akrabalarımız ve tüm dostlarımıza yürekten çok teşekkür ederiz. Herkese evladı ile birlikte sağlık, mutluluk ve huzurla dolu daha nice keyifli kutlamalara... :)


7 yorum:

 1. Selam kızım,Cihangir'in 1.ci yaşını kutladıktan sonra bu kutlamaları seyretmemek haksızlık olur diye düşündüm ve sayfanda buldum kendimi.Anneliğin ne kadar kutsal bir duygu olduğunu bilenlerdenim.Senin bu heyecanını görmek,çabalarını izlemek bana haz verdi.Çocuk bir aileye verilebilecek en güzel hediyedir.Eşin ve evladınla birlikte mutlu bir ömür diliyorum yavrum.Ece teyzen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ece teyzecim sayfama hoşgeldiniz :) Güzel yorumunuz beni çok mutlu etti. İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Allah isteyen herkese evlat sahibi olmanın mutluluğunu ve keyfini tattırsın inşallah. Cihangir ile birlikte size kucak dolusu sevgiler gönderiyorum...

   Sil
 2. Merhaba !
  İg de görüp geldim, ne güzel bir 3ü bir arada parti olmuş. Organizasyon çok kapsamlı planlanmış ve çok emek var.
  Cihangir'e nice mutlu yıllar dilerim !
  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba hoşgeldiniz :) Beğenmenize çok sevindim. Hem güzel yorumunuz için, hemde güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Bende sizi İg görüp, eklemiştim. Sayfanızı da ziyaret edince çok daha fazlasını buldum. Harika işler yapıyorsunuz. Hepsi çok güzeller. Sizinde ellerinize ve emeğinize sağlık. Sevgiler...

   Sil
 3. Çok teşekkürler yavrum.İnşallah hep güzel kutlamalarınıza şahit olur,senin gibi tatlı bir hanımın ailesinin değerini bilmesini biz de mutlu olarak izleriz.Ben de minik Cihangir'i ve seni sevgiyle öpüyorum canım.Hoşcakalın.

  YanıtlaSil
 4. Beğenilmeyecek gibi değil ki, maşallah :) doğum günü kutlu olsun, nice senelere

  YanıtlaSil